Český běžecký klub – běžecké tréninky mládeže v Nebušicích

Český běžecký klub – běžecké tréninky mládeže v Nebušicích

 

Naše běžecká skupina v Nebušicích  vznikala postupně v průběhu uplynulých 6 ti let. V roce 2013 jsem začala spolupracovat s mezinárodní školou v Nebušicích jako hlavní trenérka přespolního běhu pro děti druhého stupně.  Následující rok jsem se stala trenérkou i středoškoláků.  Cílem je připravit studenty druhého stupně a střední školy na mezinárodní přebor škol v přespolním běhu „CEESA  – Championship of Central and Eastern Europe of International Schools“. V tomto přeboru pravidelně dosahujeme významných úspěchů a vítězství.  Závody se konají v listopadu.  Studenti druhého stupně  závodí ve dvou dnech v bězích o délce 2,5 a 3,5 km. Středoškoláci soutěží v bězích délky 3,5 a 5 km.  Tento závod vyžaduje systematickou a kvalitní přípravu. Na závod se dostane jen 6 nejlepších v každé kategorii. Děti jsou nadšené, rády spolu trénují.   Ale sezóna do přeboru trvá jen 3 měsíce, pak studenti mají na výběr jiné sporty, jako je basketbal, volejbal, plavání a fotbal.  Spolu s mými kolegy trenéry, učiteli a zároveň  běžci ze školy jsme vypracovali dlouhodobý tréninkový program, který přivedl k běhání spoustu dětí  a vše vyústilo k pravidelné účasti na běžeckých závodech a hlavně tréninku po celý školní rok pod hlavičkou Českého běžeckého klubu v Nebušicích.  Nejdříve jsme jen závodili v průběhu celého roku. Děti i jejich rodiče jsem pravidelně zvala na atraktivní závody  během celého roku. Začali jsme se postupně účastnit různých přespolní ch běhů v Praze a počet dětí a jejich zájem  o trénink se radikálně zvýšil.

Nyní studentům zajišťuji  pravidelný trénink a přípravu na závody. Registrace v klubu dětem umožňuje startovat na atletických závodech pořádaných Českým atletickým svazem, kde mohou závodit pouze registrovaní atleti a atletky. Mezi členy jsou i běžci a běžkyně, kteří se věnují i  jiným sportům.  V rámci zlepšení kondičních schopností s námi pravidelně trénují .

Mezinárodní škola v Nebušicích nám dlouhodobě poskytuje vynikající zázemí a podmínky pro trénink. Na jaře a na podzim trénujeme v okolí školy v přilehlých nebušických lesoparcích.  Další možnost tréninku je na multifunkčním hřišti přímo v areálu školy. V zimním období trénujeme ve školním fitness centru, kde máme k dispozici celkem 7 moderních běžeckých pásů, a vybavení pro funkční trénink .

V tréninkových jednotkách se zaměřujeme  na konkrétní cíle – tedy blížící se závod. V zimě se věnujeme rozvoji stability, koordinace, posilování středu těla, silových a vytrvalostních schopností. Věnujeme se i zlepšení výbušné síly. Součást pravidelných tréninků je strečink a posilování s vlastní vahou těla. Děti trénují podle plánu i během prázdnin. Na podzim jsme se  úspěšně účastnili běžeckých závodů – Motolské jamky, Podzimní běh Olympu, Team Craft Running, Bežecká tour v Praze, Braníku i závodu v hale na Strahově. 

Rodiče dětí s námi pravidelně jezdí na závody a kromě dlouhodobé podpory svých dětí se také aktivně zapojují a také závodí. Mezi naše oblíbené závody patří závod zvaný Craft  Team Running.  Jde o skvělý závod smíšených štafet a ideální jak pro studenty, tak i dospělé běžce.  Nyní je před námi halová sezóna, kde si děti poprvé vyzkouší závody v hale a ačkoliv to bude pro většinu z nich  premiéra, nepochybuji, že opět dosáhnou zlepšení.  Jsem hrdá, že mohu říct, že děti atletika baví a trénují s maximálním nasazením a zápalem.  Podmínkám tréninků velmi prospívá i místo, kde trénujeme, tedy již výše zmíněné nebušické lesoparky. Krásná příroda, oproštěná od obvyklého pražského shonu, chaosu a hluku nám umožňuje se pořádně soustředit a členitý terén nás učí schopnostem, které kvalitní vytrvalostní běžec nezbytně potřebuje.

Jsme vždy otevřeni novým zájemcům a zakládáme si na lidském přístupu a vzájemné motivaci. Naše tréninky probíhají pravidelně v  úterý a čtvrtek od 16 h.

V případě zájmu o trénink v naší skupině mne prosím kontaktujte emailem nadakostovalova@gmail.com

Již nyní se těšíme na jarní závody i počasí.